Co można zrobić z kostką brukową

Co można zrobić z kostką brukową

Kostka brukowa jest obecnie jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Duży wpływ na taki stan rzeczy ma stosunkowa łatwość układania takiej kostki, jej dosyć przystępna cena oraz możliwość wyboru kostki o wielu fakturach, kolorach, wielkościach i wariantach. Sprawdź co można zrobić z kostką brukową!

Jak można wykorzystać kostkę brukową?

Jak można zaobserwować w naszym otoczeniu kostka brukowa ma naprawdę duże zastosowanie. Tym materiałem wyłożona jest chociażby większość chodników znajdujących się wzdłuż ulic w miastach i miejscowościach. Jednak kostkę brukową można w ciekawy sposób wykorzystać również na terenie swojej działki, w ogrodzie czy też wokół domu.

Bowiem z wykorzystaniem kostki brukowej stworzyć można chociażby:
• ścieżki i alejki spacerowe w ogrodzie
• podjazd do garażu
• powierzchnię wokół domu
• schody
• wejścia do domu
• taras
• obrzeża trawnikowe oddzielające rośliny i kwiaty od powierzchni trawy
• ozdobne mozaiki na trawniku oraz w innych miejscach
• podłogę w altanie ogrodowej
• nabrzeża ogrodowego oczka wodnego

Jak wybrać odpowiednią kostkę brukową?

Wybór właściwego rodzaju kostki brukowej zależy przede wszystkim od tego jak duża powierzchnia ma być nią pokryta. Jeśli jest to niewielki plac można zdecydować się na skorzystanie z mniejszej kostki, natomiast jeśli obszar jest dużo większy, lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie bardziej okazałych kostek brukowych. Niezwykle ważne jest też dopasowanie odpowiedniej tekstury kostki, która powinna zapobiegać ślizganiu się, szczególnie w okresie zimowym, czy po opadach deszczu. Niebagatelne znaczenie ma także kolor kostki, na jaki się zdecydujemy – najczęściej są to odcienie szarości lub koloru czerwonego.

Układanie kostki krok po kroku

Układanie kostki brukowej nie jest skomplikowanym zajęciem. Jednak wymagane jest posiadanie właściwej dozy cierpliwości oraz odpowiedniej ilości wolnego czasu. Oczywiście zawsze można zlecić ułożenie takiej kostki profesjonalnej firmie, która zajmie się tym procesem od początku do samego końca. Jeśli jednak zdecydujesz się układać ją samodzielnie musisz pamiętać o kolejnych krokach, które musisz podjąć.

Oto one:
1. Stworzenie planu dotyczącego powierzchni, która ma być pokryta kostką.
2. Przygotowanie odpowiednich materiałów i narzędzi.
3. Wytyczenie układu, w jakim ma zostać ułożona kostka brukowa.
4. Korytowanie, czyli usunięcie ziemi w miejscu, w którym ma być ułożona kostka.
5. Umiejscowienie krawężników, które zapobiegną rozwaleniu się układanej konstrukcji.
6. Utworzenie podbudowy ze stabilnego materiału i utwardzenie go.
7. Nasypanie i wyrównanie podkładu, czyli mieszanki piasku i cementu.
8. Ułożenie poszczególnych kostek i uzupełnienie pustych szczelin.

Jeżeli jednak stwierdzisz, że nie dasz rady zrobić tego sam, zleć prace profesjonalistom. My, polecamy usługi doświadczonej firmy Żak Ogrody, ich ofertę można znaleźć w tym miejscu: http://www.zakogrody.pl/brukarstwo

Podsumowanie

Jak widać kostka brukowa ma naprawdę szerokie zastosowanie, a ułożenie z niej mniejszych i większych kompozycji to świetny pomysł. Kostka brukowa jest bowiem materiałem bardzo trwałym, a jednocześnie jej walory estetyczne pozwalają na traktowanie jej jako materiału dekoracyjnego. Wyróżnia się przy tym odpornością na zabrudzenia, zniszczenia oraz działanie czynników pogodowych, takich jak niska temperatura, opady atmosferyczne oraz silne słońce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *