Jakich języków warto się uczyć

Jakich języków warto się uczyć

Nasz świat składa się oficjalnie z 194 państw. Liczba ta nie wydaje się duża, jeśli uświadomić sobie, że obejmuje ona całą Ziemię. Znacznie bardziej okazała jest liczba języków, którymi posługują się mieszkańcy naszej planety – tych jest bowiem ponad 6 tysięcy. Część z nich to oczywiście jedynie dialekty, zaś większość języków istnieje jedynie w formie ustnej, nie są więc stosowane choćby w nauczaniu czy zastosowaniu urzędowym. Obecnie na świecie w użyciu dominuje język chiński wespół z angielskim. Jakich jeszcze innych języków warto się uczyć? Odpowiedź poniżej.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Nauka języka otwiera nam nie tylko więcej drzwi do kariery, ale także staje się swoistym oknem na świat. Jeśli wybieramy się na wycieczkę zorganizowaną przez biuro podróży, nie musimy martwić się porozumiewaniem się z obsługą hotelową czy zamówieniem jedzenia, gdyż tym zajmuje się pilot wycieczki, mówiący zwykle również w naszym ojczystym języku. Także samotna podróż w często odwiedzane miejsca nie nastręczy nam kłopotów. Dzięki znajomości języków obcych można komunikować się z ludźmi z całego świata. Możliwe jest również zdobywanie wiedzy również z obcojęzycznych źródeł. Mało tego, znajomość języków jest znaczącym atutem w trakcie ubiegania się o pracę.

Język angielski

Jeśli znamy podstawy języka angielskiego, będącego dziś praktycznie lingua franca całego świata. Jeśli jednak wybierzemy się w mało popularne regiony Hiszpanii czy Francji, do komunikacji z autochtonami warto znać ich rodzimy język, co pozwoli nam czerpać w pełni z uroków naszej eskapady.

Język niemiecki

Oprócz wspomnianego już angielskiego, w Polsce dużo uczymy się niemieckiego. Jest to bardzo pragmatyczny wybór, gdyż Niemcy to nasz największy sąsiad, do którego miliony z nas emigruje w celach zarobkowych. Można co prawda pracować w Niemczech bez znajomości języka, jednak zwykle ogranicza nas to do prostych prac fizycznych, którą zwykle organizują wyspecjalizowane agencje za prowizję. Ze znajomością niemieckiego możemy zaoferować swoje umiejętności firmom specjalistycznym. Dzięki niemieckiemu możemy także udać się do Szwajcarii czy Austrii.

Język hiszpański

Językiem nie tylko użytecznym ale także przyjemnym w nauce jest hiszpański. Lubimy słuchać piosenkarzy posługujących się tym językiem, ponieważ wydaje się on nam dźwięczny i melodyczny. Opanowanie języka hiszpańskiego nie jest wymagające a umożliwi nam zwiedzenie nie tylko Hiszpanii, ale i praktycznie całej Ameryki Łacińskiej, której kultura tak ujmuje Europejczyków otwartością i powszechną radością. Korzyści z tego języka odczujemy także, gdy zechcemy pracować w branży turystycznej.

Mniej oczywiste języki także stają się popularne

Inne języki, których warto się nauczyć są następujące:
• język włoski
• język czeski
• język chiński
• język japoński
• język rosyjski
• języki skandynawskie

Planując naukę języka, warto pamiętać, że każdy jest na swój sposób użyteczny. W każdym większym kraju powszechnie obowiązuje zwykle inny język, którego znajomość pozwoli nam na poznanie odmiennej kultury i nowych ludzi, a przy odrobinie szczęścia może pomóc także na rynku pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *