O śpiących rycerzach w tatrach

O śpiących rycerzach w tatrach

Bardzo często celem naszych górskich wycieczek w Tatrach jest Giewont. Ten charakterystyczny dla Polski szczyt wyróżnia się ogromnym krzyżem, jaki jest na nim usytuowany. Jednak z Giewontem związana jest również pewna ciekawa legenda. Sprawdź o czym mówi dawna opowieść o śpiących rycerzach w Tatrach.

Gdzie znajduje się Giewont?

Warto zauważyć, że określeniem Giewont nazywany jest prawie trzykilometrowy masyw górski położony w Zachodnich Tatrach. Jego główny wierzchołek, czyli szczyt, na którym znajduje się charakterystyczny krzyż ma wysokość 1894 m n.p.m. Pozostałe części to Mały Giewont oraz Długi Giewont. Podkreślić trzeba, że Giewont dumnie góruje nad Zakopanem i jest z niego bardzo dobrze widoczny.

Krzyż na Giewoncie

Krzyż znajdujący się na Giewoncie stał się symbolem. W 1901 roku został on ufundowany przez mieszkańców Zakopanego. Jego religijny charakter sprawia, że jest to miejsce kultu oraz cel wielu religijnych pielgrzymek. Jednak z drugiej strony ta metalowa konstrukcja jest niebezpieczna, szczególnie dla ludzi, którzy znajdują się na szczycie podczas burzy. Imponujące są wymiary tego krzyża, bowiem jego wysokość to 17,5 metra, natomiast rozpiętość ramion to 5,5 metra.

Legenda o śpiących rycerzach w Tatrach

Najstarsi górale z pokolenia na pokolenie przekazują sobie różnego rodzaju legendy. Jedną z nich jest opowieść dotycząca Giewontu – ma ona wiele wersji, jednak jej punktem wspólnym jest właśnie śpiący rycerz. Najpowszechniejsza wersja tej opowieści jest następująca: mały pastuszek Jaśko mieszkał wraz z rodziną w małej wiosce u podnóża Tatr. Pewnego razu sąsiad opowiedział mu pewną tajemniczą historię. Zgodnie z nią pod Giewontem znajduje się jaskinia, w której ukryty jest skarb. Początkowo Jaśko nie wierzył jego słowom, jednak zapragnął samodzielnie przekonać się o prawdziwości słów sąsiada. W tym celu udał się pod Giewont.

Po długiej wędrówce postanowił odpocząć i mimo, że znajdował się daleko w górach usłyszał rżenie koni. Dochodziło ono ze skały, w której znajdowała się mała szczelina. Chłopiec dostał się tam i jego oczom ukazało się kilkunastu śpiących rycerzy, którzy wraz ze swoimi końmi czuwali przy ognisku. Jeden z nich podszedł do chłopca i wytłumaczył mu całą sytuację. Jak się okazało rycerz oraz jego bracia czuwali w jaskini i czekali na właściwy czas, w którym powstaną i uratują całą Polskę. Chłopiec był bardzo zaskoczony taką odpowiedzią i udał się w drogę powrotną do domu. Kiedy wrócił do rodzinnego domu szybko podzielił się z wszystkimi tą zadziwiającą wiadomością. Każdy z górali zapragną na własne oczy zobaczyć śpiących rycerzy. Jednak, gdy Jaśko powrócił na wcześniejsze miejsce nie mógł drugi raz odszukać wejścia do jaskini. Stary sąsiad wytłumaczył chłopcu, że udało mu się odszukać skarb, a jest nim wolność.

Giewont to bardzo charakterystyczna i symboliczna góra, która co roku, szczególnie w okresie letnim przyciąga rzesze turystów. Tego rodzaju górska wycieczka jest wspaniałym przeżyciem, jednak trzeba pamiętać, aby odpowiednio się do niej przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *