Reumatoidalne zapalenie stawów - Leczenie domowe

Reumatoidalne zapalenie stawów – Leczenie domowe

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, która staje się coraz bardziej powszechna zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Istnieje wiele leków, które pozwalają z nią walczyć jednak coraz częściej osoby chore decydują się na skorzystanie również z tradycyjnych sposobów, które pozwalają uśmierzyć ten ból. Sprawdź więc jakie są najbardziej skuteczne domowe metody, które usprawniają leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów!

Domowe sposoby na reumatoidalne zapalenie stawów

Przy RZS ważne jest podjecie odpowiedniego leczenia, które zostanie skonsultowane z lekarzem. Zazwyczaj składa się na nie przyjmowanie odpowiednich leków oraz rehabilitacja. Jednak ból można zwalczyć również na kilka innych sposobów, określanych mianem domowych. Jednym z nich jest spożywanie ziół, które zmniejszają ból i hamują rozwój procesu zapalnego. Najbardziej popularne są następujące zioła: wierzba biała, liście i kwiaty lipy oraz perz, skrzyp i pokrzywa. Przy RZS sprawdzi się także akupunktura. Wskazane jest również korzystanie z okładów z liści laurowych oraz picie napojów przygotowanych z octu jabłkowego albo piołunu.

Z czego powinien składać się jadłospis przy reumatoidalnym zapaleniu stawów?

Przy reumatoidalnemu zapaleniu stawów niezwykle ważne jest spożywanie odpowiednich posiłków. Właściwa dieta może bowiem w pozytywny sposób wpłynąć na przebieg całego schorzenia. Przyczynia się ona przede wszystkim do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu oraz zwalczania stanów zapalnych. Co zatem można jeść mając tę chorobę?

Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej:
• naturalna woda mineralna – bardzo ważne jest regularne nawadnianie organizmu
• ryby – najlepiej tłuste ryby morskie np. śledź lub łosoś
• warzywa takie jak marchewka, czy dynia – oraz inne, w których zawarty jest karoten
• produkty ryżowe – wafle, ciastka oraz płatki śniadaniowe
• inne produkty pełnoziarniste – są źródłem błonnika
• praktycznie wszystkie owoce – zarówno świeże, jak i suszone
• soki i koktajle – przygotowywane z warzyw i owoców
• różnego rodzaju orzechy i pestki
• zbawienne działanie ma również natka pietruszki
• zielona herbata – również jest idealnym napojem dla osób z RZS
• aromatyczne przyprawy – kurkuma, cynamon oraz kolendra

Czego unikać przy reumatoidalnym zapaleniu stawów?

Istnieje jednak wiele produktów, które przy reumatoidalnym zapaleniu stawów nie są polecane. Należą do nich przede wszystkim ziarna zawierające gluten, a więc chociażby: pszenica, owies, żyto, jęczmień oraz kasza owsiana. Ponadto niewskazane jest spożywanie mleka i produktów nabiałowych, jak również jajek. Najlepiej jest wykluczyć ze swojej diety słodkości – zarówno naturalny cukier, jak i różnego rodzaju sztuczne słodziki. Niezbyt korzystny wpływ mają również mięsa takie jak: wieprzowina oraz wołowina. Warto zrezygnować z picia napojów z kofeiną, czyli kawy, coli oraz zwykłej herbaty.

Jak widać, przy reumatoidalnym zapaleniu stawów znaczenie ma nie tylko podjęte leczenie oraz przyjmowane leki. Równie ważne są składniki naszej diety oraz stosowane naturalne metody. Warto o tym pamiętać cierpiąc na tę chorobę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *